Elektromobil General Motors EV1

General Motors vyrobila několik set elektromobilů, které dala na testování celebritám po celých spojených státech. Ohlasy byly velmi pozitivni, ale i tak GM nechalo všechny auta stáhnout od majitelů zpět bez možnosti odkupu a všechny je nechali sešrotovat. Proč?

Informace a dokument online. Udělejte si obrázek sami.

Roku 1996 se na kalifornských silnicích (Kalifornie je jeden ze států s nejvíce znečištěným ovzduším v USA) objevily elektromobily (EV1)-auta poháněná solární energií fungující na dobíjecí baterie. Lidé, kteří je vyzkoušeli (mezi nimi i celebrity jako Tom Hanks, Mel Gibson nebo Leonardo DiCaprio-první dva zmiňovaní ve filmu také hovoří), z nich byli nadšení. Auta šetřila životní prostředí, byla tichá, rychlá a řidiči nemuseli platit za pohonné hmoty. Jenže o pár let později se jejich výrobce General Motors (GM) rozhodl EV1 stáhnout z oběhu a zrušit výrobu. Jelikož se auta prodávala na 3letý leasing, měl GM ve smlouvách kličku, které využil na to, aby auta jejich majitelům odebral. I zcela nová a funkční auta byla přes protesty sešrotována nebo zničena na testovacích okruzích a dokument se ptá proč?
GM v oficiální zprávě uvedl, že důvodem zrušení výroby a stažení EV1 byl nedostatek kvalitních a levných akumulátorů. Je však veřejným tajemstvím, že po krachu projektu, koupila patentová práva navýrobu nových, podle GM ještě stále málo kvalitních baterií ropná společnost CHEVRON, která je zablokovala pro jakékoliv další použití v dopravě. Podle autorů dokumentu tedy stojí za zničením EV1 především ropná lobby, které se pochopitelně nelíbí, že by lidé mohli běžně jezdit na sluneční pohon a nekupovali by naftu. Je také divné, že bylo nařízeno, aby daňová úleva na elektromobil byla mnohem nižší než u běžného auta jezdícího na naftu a většího nad 2,7 tuny.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *